Yabancı koyun ırkları

Romanov Koyunu

Yazan - pedant

ROMANOV KOYUNLARININ GENEL ÖZELLİĞİ

Romanov Koyunu , Rusya’da üretilen bir ırk. Sıcak ve soğuya dayanaklı olup bir batında 5-6 yavru veriyor. Romanov, dünyanın en fazla döl verimine sahip koyunudur. Adaptasyonu en yüksek koyun cinslerinden biridir. Rus romanov koyunu, kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir. Romanov koyunu, eşsiz deri ve yapağı özelliği ile Fransa veİngiltere’de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır.

 

ROMANOV KOYUNU VE DIŞ GÖRÜNÜŞÜ
Romanov Koyunu

 Romanov kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır. Vücut yağı bütün vücuda yayıldığından et lezzetini arttırır. Doğduklarında renkleri saf siyahtır, daha sonra rengi hızla giriye dönüşmektedir. Romanov Koyunları genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Çiftlik ve yerel beslenme imkanlarına uygundur. Erkek Romanov Koyunu’nun ortalama ağırlı 55 -80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 40-50 kg olur.

Bilinmeyen Yanları

Romonov koyunları et ırkı değildir.

Bir koyun en fazla 3 kuzuya bakabilir. Bunun nedeni ise 2 adet memesi bulunmasıdır. ideal olan 2 kuzudur. 3 kuzuya zorda olsa  bakabilir fakat  3. kuzu dışarıda kalacak ve gelişmeyecektir.  3 kuzudan fazlasında ise de, ölümler ortaya çıkacak ve işletme zarara uğrayacaktır.

2 kuzudan sonrasını biberon ile besleyelim derseniz, olabilir yalnız şunları hesaba katmalısınız; Kuzu günde kaç litre süt içer ne kadar süt ile beslemeliyim ve süt fiyatı ne kadar?..

Bir kuzu Günde Ortalama 1kg ile 1.7 Kilo arası süt içer. Sütten kesim ise 60 gündür. Hesabını siz yapın.

İdeal doğum her koyun için 2 kuzudur..

[the_ad id=”44″]

Yazar Hakkında

pedant

Leave a Comment