Genel

Koyunun Yıllık Maliyeti

Yazan - pedant

Bir Koyunun Yıllık Maliyeti Ne kadar ?

Koyunlar Keşif ve Kaba Yem yemektedirler.

Koyunun Yıllık Maliyeti Hesaplama

Keşif yemler :  Arpa , Buğday ..vb

Kaba yemler :  Yonca ,Fiğ .. vb

Keşif yem giderlerimizi fabrika yemlerinden , kaba yemimizide Yonca ile temin edelim.  (Yoncayı Balya olarak verelim)

1 Ton Kesif yem fiyatı ortalama 1400 TL dir.

1 Ton Yonca yem fiyatı ortalama 1000 TL dir.

Koyuna şu şekilde yedirelim. %15 Kaba yem  % 7  Keşif yem bu değerleri ortalama kilosu 60-70 kg civarı olan koyunlar için kullanıyorum yanı 70 kiloluk koyun   1050 gr Kaba Yem 490gr Keşif yem olarak hesaplama yapacağız.

Toplamda bir koyun 1-kg 540gr yem yerse ne kadar giderimiz olur onu hesaplayalım

 

Koyunun Yıllık Maliyeti

1 Günlük hesap

 • Kg  = 1540gr
 • Tl  = 1,7 TL

1 Aylık hesap

 • Kg  =  46 kg
 • Tl  =   52 TL

4 Aylık hesap

 • Kg  =  184 Kg
 • Tl  =    173 TL

1 Yıllık hesap

 • Kg  =  550 kG
 • Tl   =   625 TL

 

1 Koyunun Yıllık Maliyeti Sadece Yem olarak 625 TL dir.  İmkanlarınız var ise meralardan yararlanarak Dışarıdan yem alımını azaltarak % 70 giderinizi düşürebilirsiniz Yemleri kendi tarlalarınızdan hasat ederek Yem giderini % 50 oranında indirebilirsiniz.

Nasıl Kar ederim ?

Tavsiyemiz olarak kısa sürede Gelişen ve döl verimi yüksek ırklardan kurulu olan bir Çiftlik kurmanızdır. Doğan her 1 kuzu işletme maliyetlerini karşılarken  ikiz ve üçüz olan kuzular işletmeyi kara götürecektir. 2 Yılda 3 kuzulama veya yılda 2 kuzulama yapabilen bir ırk seçerseniz bu işte başarılı olursunuz.

 

 

Yazar Hakkında

pedant

64 Comments

 • Merhaba,
  “İsteyenlere Excel Yem Gider Hesaplama Programı Gönderilir” Excel yem gider programını benim ile paylaşabilir misiniz ?
  Ayrıca, 100 başlık bir küçükbaş yatırımının yıllık getiri ve gider hesaplaması için yardımcı olabilir misiniz ?

  • Ahmet Bey, Mail adresinize gönderilmiştir. Damızlık yem gider ve gelirleri olarak birde kurbancılık kuzu iken alıp kurbana yetiştirme olarak 2 adet excel sayfası içerisinde mevcuttur.

  • abi ben bu ise yeni baslica m hobi olarak 10 adat erkek kuzu alacam kurbana 10 ay var kac aylik kuzu alim yetistirim satmak icin bide yem pirokrami yolarmisin tş2

   • Şubat Ayında En fazla 4 Aylık Kuzu almalısın. 6 Ayda Sen Bakarsın. 10 Aylık iken satarsın. 4 aydan büyük almanı tavsiye etmem. hatta 2bucuk 3 aylık daha iyi olur. Kuzu 6 aylık olasıya kadar hızlı kilo alır. Sonrasında yavaşlar.

  • iyi gunler,
   Denizli’ de besi yetirstiricisi olarak faaliyet gostermekteyiz. Bunun kucukbas yetistiriciligi yapmak istemekteyiz. Suanda elimi 5 tane Ramanov irki anac 1 tane kocumuz var. Bir isciyle kac tane hayvan bakabiliriz? Genel olarak amacimiz kuzu uretimi ve kesim usulu ile satisini dusunmekteyiz. Meradan faydalanma olanagimizin cok fazla olacagini dusunmuyoruz. bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmak isteriz.
   saygilarimla.

  • Ahmet bey elimde 120 koyunum var yem olarak
   Yulaf samanı
   Mısır slajı
   Arpa
   Süt yemi
   Bes i yeni mevcut fakat bunların ne kadar vericem bilmiyorum acıkcası yardımcı olursanız çok sevinirim mail adresim
   Cenkan93@gmail.com

 • Merhaba ben de 100 baş romanov ve 100 baş da saanen ya da halep keçisi besiciliği yapmak istiyorum rica etsem yardımcı olurmusunuz? Şimdiden teşekkürler…

 • Merhaba. Excel tablosunu bana da atabilir misiniz? 100 başlık küçükbaş hayvan gelir gider hesaplamalarını da merak ediyorum. Saygılar

 • Selamlar bizde 200 başlık bir sürü yapmak istiyoruz 3-4 ay bakıp kesime vermek gibi veya kurbanlık gibi bunlarla ilgili excel formatlarını alabilirmiyim . teşekkürler

 • Merhabalar ben de 50 başlık bir ahır yapmayı düşünüyorum bana da Excel tablosunu gönderebilir misiniz . İyi çalışmalar

 • Merhaba bizde 1200 başlık bir sürü yapmak istiyoruz 3-4 ay bakıp bir kismini kesime vermek gibi veya kurbanlık olarak satmak, diyerlerinide cogaltmak / besiciliği yapmak istiyorum. Rica etsem yardımcı olurmusunuz? Bu konuda nekadar bilgi veya bunlarla ilgili excel formatlarınız varsa ve benimle paylasirsaniz cok memun olurum. Şimdiden teşekkürler…

 • Merhaba efendim. Ben de kısa bir süre içerisinde bu ise başlayacağım. Şu an hiç bir bilgim olmadığı için araştırma safhasındayım. Biraz birikimim var kendim koyunların başında duracagim. Benimlede excel programını paylaşabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

 • Merhabalar yazılarınızı okudum yüksek döl verimi ile alakalı cins olarak romanovların hayal kırıklığını anlatmak isterim. Beklenen olmadı, ete hiç bir zaman gitmeyecek olduğu ortaya çıktı. Tanıdığım Muğla ilindeki bir arkadaş 250 adet romanov getirdi. İlk doğumlarında %70 tek %29 çift ve bir adette. 3’üz doğurdu. Yalnız ikizlerin yarıdan fazlası öldü. Yetiştirdiği erkek koyunlar kesilen oldu dana etinden daha yağsız ve lezzetsiz. Aynı zamanda bel ve but durumundan dolayı etçiliğe asla yönelemeyecek bir cins kısacası tam bir facia olduğunu düşünüyorum. Kısacası hayallerle başlayan bir çok şey gibi malesef türkiye şartlarında tutmadı.

 • Merhaba bu konular ile ilgili hazırladığınız excel dosyalarını benimle de paylaşabilirmisiniz teşekkürler.

 • Merhabalar.
  Maliyet icin exel dosyasi gondermeyi durdugunuzu belirtmissiniz fakat sansimi denemek istedim 🙂
  Benim icin gercekten cok onemli ciddi olarak dusunuyorum az cok ahir maliyeti vs bu lar tamam ama bir hayvan e kadar yer yillik (rakam olarak aldiginiz mal miktar ve sezona) gore degisir.. rakamdan ziyade ne kadar ne yer burayi cozemiyorum. Exel disyasi gondemrme imkaniniz varsa memnun olurum.

  • Halil Bey bir hayvanın günlük olarak tüketmesi gereken Kuru madde miktarı hayvanın canlı ağırlığının %3 dür. Yalnız koyunlar sevdikleri yemlerde doymak bilmezler buda onlarda kilo alma ve yağlanmaya sebebiyet verir. Aynı insanlar gibi günlük almamız gereken bir kalori miktarı vardır bunun altına inenler zayıflarlar. üzerine çıkanlarda kilo alırlar. Kilo Anaç hayvanlarda iyi değildir. Hesaplamalar yıllık yapılmış olarak görülmekte fakat ekibimiz bu konunun üzerinde çalışarak aslında yıllık değil 8 aylık hesaplama yapılmasını saptadı. Çünkü ihtiyaç duyduğumuz hayvanlar her 8 aya doğum yapmaktadırlar. bu %3 lük kaba yemde maliyet önemlidir. ne kadar düşük maliyetlerde alabilirseniz karlılığınız da o kadar artacaktır. Uygulamamız devam etmektedir. Yakın zamanda google play ve Web sitesi olarak yayınlanacaktır. Uygulama küçük işletmeler için ücretsiz olacaktır. ve maliyet hesaplama tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilecektir. Teşekkürler.

 • Ahmet bey merhaba

  Excell Yem Gider Hesaplama Programı gönderebilirmisiniz

  Teşekkürler iyi çalışmalar

 • Romanov koyununun neden tutmadığını açıkcası merak ediyorum.
  Etinden yararlanılacak bir hayvandır Romanov.
  İlk doğumda en az 2 yavru verir. 2. doğumda 3 ila 4, 3. doğumda 5-8 arası yavrular..
  Bir romanov koyununun safkan olup olmadığını ancak 3. doğumda anlayabilirsiniz..
  O nedenle muhakkak kayıtlı hayvanlardan, bilinen işletmelerden hayvanları almanız.
  Hatta riski seviyorsanız gidip kendi ülkesinden kendiniz getirmelisiniz.
  Yukarıda bahsettiğiniz hayvan anladığım kadarıyla kırmadır.
  Doğal koşullara en iyi uyum sağlayan ırktır Romanov.
  Eti de son derece lezzetlidir.

  • Merhaba kemal bey;
   Evet 2 yavru 5 yavru hatta dediğiniz gibi 8 yavru yapsın.
   En iyi süt veren hayvan ülkemizde saf Türk Tahirovadır. Ve bu koyunda bile 4. kuzuya yetecek süt bulunamaz ki siz 8 tane kuzudan bahsediyorsunuz.
   İkizlik arttıkca kuzu doğum ağırlıkları azalır. Kuzu doğum ağırlığı kuzunun hayatta kalması ve gelişiminin bir işaretidir. ikiz doğan kuzu ile tek doğan kuzu arasında çok fark vardır.
   Doğal koşullara uyum sağlayan derken sanki bir yerden okumuşta yazmış gibi görüyorum sizi. Sıcak havalara gelemeyen hastalıklara karşı hassas bir koyundur. iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

 • Merhabalar ben de 50 başlık bir ahır yapmayı düşünüyorum bana da Excel tablosunu gönderebilir misiniz . İyi çalışmalar

 • Ben yetiştiricilik ile ilgili araştırma yapıyorum Ankara Beypazarı nda düşünüyorum rica etsem bu konuda ve maliyetler ile ilgili yönlendirme yapabilir misiniz

 • Merhabalar excel yem gider tablosunu ve 300 başlık küçük baş getiri ve gider tablosunu gonderirmisiniz romanov cinsi almak istiyoruz türkiye romanov koyun cinsi piyasası varmıdır bilgi verirmisiniz iyi çalışmalar dilerim

 • İyi günler 250 baş karacabey merinosu besleyeceğiz gelir gider tablosu, beslenme şartları, yem miktarları gibi genel bilgiler paylaşırmısınız?

 • Merhaba 100 tane ile başlamak istiyoruz.

  kapalı sistem olarak karlılık bakımından hangi ırkı seçmeliyiz.

  Bir de excel dosyasını gönderirmisiniz.

Leave a Comment