Genel

Koyun Fazla Yem Yemiyor mu ?

Yazan - pedant

Koyun Fazla Yem Yemiyor mu ? 

Merhaba arkadaşlar, ;

Koyunlar titiz hayvanlardır ve her yemi yemezler. O nedenle yiyecek oldukları yemleri önlerine koymalısınız ki yesinler.

Koyunlar En çok Hangi yemi severler ?

— Koyunlar için Arpa samanı , Buğday samanı pek sevilecek bir saman türü değildir. Hayvan doyduğunu anladığı zaman yemin başından çekilecek ve yeme işlemi bitecektir.

Koyunların ne kadar yediklerini kontrol etmelisiniz. iyi bir gözlemci olmalısınız işte o zaman hangi yemi daha fazla yediğini anlayabilirsiniz. Koyunların önlerine koyduğunuz yemleri tartın kaç kilo verdiğinize bakın mümkünse yemleri karıştırmayın aynı anda ayrı bölümlere de koymayın.

Yemleri karıştırdığınız zaman arasında sevmediği yemek istemediği bir yem yüzünden diğer yemleri de yemeyecektir.  Bunu yapmıyorsunuz ayrı ayrı veriyorsanız. ilk olarak az yediği yemleri verip çok sevdiği yemlere doğru gitmelisiniz. Bu ne demek?  Şu demek ilk önce Kaba Yem verin verdiğiniz yem yarılandığını göresiye kadar bekleyip ardından keşif yemlerini ayrı bir bölüme koyun böylelikle sevmediği yemden faydalanmış ama keşif yem ile de karnını doyurmuş olacaktır.

Samanlar 3 çeşitte veriliyor biri toz , biri balya , diğeri ise ince hazırlanmış tozdan biraz daha kaba yem.

Yapmış olduğumuz testlerde şunu gördük kalın saplı olan balyaları daha iştahla yedikleri.

Almış olduğunuz yemlerin kalitesi çok önemlidir. Yonca ise bol yapraklı sapları yeşil renk ve rutubet oranı 18 in üzerine çıkmamış olmasına önem gösterilmelidir.

Koyunların en çok sevdikleri ve iştahla yedikleri kaba yem Yonca Balyasıdır. Doymak bilmezler ve sürekli yemek isterler. Yine üstüne basarak söylüyorum Kaliteli olmalıdır. Karışık otlu olmaması gerekir ve bol yapraklı olmalıdır. Bunlar sağlandıktan sonra koyun yem yemiyor ise sağlık sorunları vardır.

En iyi keşif yem ise arpadır. Yoncayı ana yemek arpayı ise üstüne yenilen tatlı gibi düşünürseniz Koyununuz normal yediğinden daha fazla yem yiyecek ve normal aldığı kilo artışı hızlanacak ve koyununuz çok sağlıklı olacaktır.

Koyunda insan gibidir sevdiği ve sevmediği yiyecekler vardır. Yemiyor diye koyun zorlanmaz koyuna sevdiği yemi vermelisiniz yada sevmediği yemleri sevilecek hale getirmelisiniz.

Koyunlarda mineral eksikliği olduğu zamanlarda da iştahları düşer. içeriğinde B vitamini bulunan mineral taşları verilebilir. B vittamini iştah artırır.

 

Yazar Hakkında

pedant

Leave a Comment